כיצד הרשת משפיעה על איכות החיים של חיות המחמד / יולי 2009

תקציר
בעולמינו כיום אנו הולכים ומתרחקים מחיות המחמד שלנו, זמנם של בני האדם קצוב ומועט וחיות המחמד נאלצות להישאר שעות רבות ללא תשומת לב ולעיתים גם בבדידות כללית. את זמנינו אנו מעבירים בסביבות שהולכות ונעשות יותר ויותר עתירות טכנולוגיה ומקוונות, זוהי נקודת המוצא לעבודה זו אשר שמה לה כמטרה לחקור את השפעת האינטרנט על חיות המחמד כיום והאם איכות החיים של חיות המחמד שלנו עשויה להשתפר עקב המפגש הלא צפוי הזה בין קידמה לחיתיות אשר מסמלת בעיני רבים את הטבע ואת אשר טוב בו. העבודה תכלול סקירה של מקרה ברור בו נעשה שימוש ברשת האינטרנט לטובתה של חיית המחמד והסקירה תחולק לפירוט המעשים התוצאות וסיכום קצר.
כיום מוציאים אזרחי ארצות הברית כ41 מיליארד דולר בשנה על חיות המחמד שלהן, לכן אין להקל ראש בנושא רווחתם של חיות המחמד, זהו נושא אשר, אם לשפוט על פי כמות הכסף שנוגעת לדבר, חשוב מאוד לכמות גדולה של אנשים (הן הצרכנים והן הצד המסחרי במשוואה). המסקנות מעבודה זו אוששו את ההנחה הראשונית כי רשת האינטרנט היא ברמה העקרונית התפתחות חיובית שיכולה לסייע לאיכות חיי חיות המחמד, בנושאי הרפואה החברה והנפש, אך גם מובאות הסתייגויות לגבי המסקנות והדרך בה נוהל מחקר זה, מההנחות הראשוניות וכלה בהגדרות בהן עבודה זו עושה שימוש לאורכה, יתכן שאלו היו כלליות או מעורפלות מדי.

מבוא וסקירה תיאורטית 
חיות מחמד היו שותפות נאמנות לאדם עוד משחר האנושות , בעיתות קדומות חיות המחמד סייעו בצורות שונות למטרות צייד, הגנה ואפילו תחבורה. במאה החולפת והנוכחית, העולם השתנה ועבר תהפוכות טכנולוגיות וחברתיות רבות בזמנים קצרים. כפועל יוצא של אותן מהפכות ופרט לכמה יוצאי דופן, ניתן לומר באופן כללי כי חיות המחמד הפסיקו לקחת חלק מרכזי מהשגרה היומיומית של בני האדם. בני האדם מתרכזים בערים גדולות והישובים הקטנים הולכים ומתמעטים.
כיום, בהתאם לשמן, חיות המחמד בעיקר מנעימות את זמננו הפנוי. מחקרים רבים, במיוחד מהשנים האחרונות, מוסיפים צדדים חיוביים לזכות גידול חיות מחמד וטוענים שחברתם מסייעת רבות לבריאותינו הנפשית והפיזית כאחד בעוד שמחקרים רבים בודקים את ההשפעה של בעלי חיים על בני האדם בעידן הנוכחי, מטרתי היא לבדוק נגזרת אחרת והפוכה של אותה סוגיה.
היות וכמעט מחצית מתושבי העולם המערבי מחוברים לרשת האינטרנט , ברצוני לבדוק כיצד רשת האינטרנט, הידועה גם בשמה "אוטוסטראדת המידע", משפיעה על איכות חייהם של חיות המחמד הביתיות, היות וטרם הומצאה חווית גלישה עבור חיות הבית עצמן, נתבסס בעבודה זו על פעילות המתווכים בתחום – בני האדם. חיפוש מעמיק בספרות הכתובה של ימינו לא הניב שום מחקר הבודק כיצד האינטרנט משפיע על חיות המחמד, (להוציא מחקר יחיד הבודק מקרה של הרעלת כלבים שאותו אציין בהמשך).
מכיוון, שכאמור, השפעת האינטרנט על חיות המחמד חייבת לעבור דרך מתווך אנושי, אסתמך על מחקרים שבודקים את השפעת רשת האינטרנט על איכות חיי בני האדם (באספקטים שונים כמו בריאות חברה ורווחה), שכן ניתן להשליך את דפוס הפעילות של בני האדם בחפשם (אחר מידע רפואי לדוגמא) באינטרנט, לפעילות בני האדם כלפי חיות הבית. תשעים אחוז מבעלי חיות בארה"ב "מחשיבים את חיית המחמד שלהם כבן משפחה מוערך" . הווה אומר, אני יודע לומר, אפילו על עצמי, שכאשר חיות המחמד שלי מגלות סימפטומים או תסמינים מסוימים כגון שיעול או הקאות, מבחינתי הדבר דחוף והמענה הראשון שלי הוא לפנות לרשת האינטרנט בכדי להשיג מידע. בהסתמך על מידע רפואי כזה או אחר שאני מוצא, אני מוכן לקבל החלטה מושכלת יותר, לגבי מידת הדחיפות של הבעיה, או האם כלל יש צורך לסור לווטרינר. כיום המידע הרפואי באינטרנט, על פי רוב, סובל משני מכשולים עיקריים :
א. בעיות קשות בנגישות, ארגון ועיצוב המידע.
ב. אי דיוקים באתרים קיימים ומחסור באתרים רחבי יריעה (ובעלי רמת פירוט גבוהה).
הבעיה הראשונה מהווה כמעין מסננת לרוב האוכלוסייה מעצם הקושי שבחיפוש אחר המידע, שכן אם הגולש אינו מיומן דיו ובעל סבלנות, לא מובטח כי יוכל למצוא את המידע אותו חיפש. הבעיה השנייה, מסיבות ברורות, יכולה להוות אבן נגף בנוגע לחזרת המשתמשים ומכריהם לשימוש במידע אשר גרם לתוצאות מצערות כמו המאמר המדבר על הרעלת הכלבים – אולי המאמר היחיד שמתייחס לחיות מחמד בהקשר ישיר לרשת האינטרנט, זהו מאמר המתאר מקרה מצער בו בעל כלבים הרעיל את שלושת כלביו, מאחר וקיבל מידע שגוי בנוגע לדרך הטיפול, את המידע מצא ברשת האינטרנט . אף על פי שהמחקר לעיל, כביכול, מאוד ממוקד, יתכן והוא ממוקד מדי, שכן במחקר אחר –
הלוקח בחשבון אף את מקרה זה בנוסף למחקר כמותי וסטטיסטי שמצא כ1500 מחקרים קשורים, מתוכם מחקר זה בחן בדקדוק 186 טקסטים מלאים, מתוך כל אלו נמצאו סך הכול שלושה מחקרים אשר מצביעים על בעיה רפואית ותוצאה שלילית עקב מידע שגוי או לא מדויק שהושג מרשת האינטרנט. המחקר תולה את מסקנות אלו בשני גורמים אפשריים, המחסור בדיווח, או דעות קדומות בדבר הבעייתיות וחוסר האמינות של מידע אינטרנטי. עד כה, הנאמר לעיל מדבר בעיקר על מידע רפואי מרשת האינטרנט והשפעתו הפיזית על עולמינו, אך בריאות אינה מוגדרת כהעדר מחלה בלבד, כי אם מכלול של בריאות גופנית, חברתית ונפשית כפי שהגדיר זאת ארגון הבריאות העולמי כבר לפני יותר משישים שנה. או בפשטות כפי שנאמר בתלמוד הבבלי : "שֶׁאוֹמְרִים הַבְּרִיּוֹת: אוֹ חַבְרוּתָא אוֹ מִיתוּתָא", [תענית כ"ג] , גם כאן אין הרשת קופאת על שמריה ביחס לחיות המחמד, הרשת מציעה שלל רב של אינטראקציות עבור בעלי החיות אשר בעקיפין משפיעות גם על חיי החברה של חיות המחמד.
אולי הפופולארית מבין האינטראקציות היא האפליקציה מבוססת פייסבוק הנקראת דוגבוק (אשר קיימת גם בגרסאות למכרסמים, חמוסים, דגים וחתולים כ-קטבוק,פישבוק,רודנטבוק,פררטבוק ועוד..), באפליקציה זו יכולים בעלי כלבים לציין את מיקומם ועל ידי כך להתחבר לבעלי כלבים אחרים באזור מגוריהם, על מנת שיוכלו לתאם כך שכלביהם יפגשו לצורכי משחק והתרועעות משותפת בזמן שהם יוצאים לטיוליהם היומיים. כמובן שלאפליקציה זו יש גם צדדים רבים שאינם נוגעים לחיה עצמה, כמו עדכוני סטאטוס ומחוות אינטרנטיות אשר אין להן נגיעה לחיה בעולם האמיתי, ביל קלינטון נשיאה לשעבר של ארצות הברית אמר פעם: "כאשר קיבלתי את התפקיד רק פיזיקאים ידעו מה זה האינטרנט, היום, אפילו לחתול שלי יש דף אינטרנט של עצמו" , גם במקרה זה סביר שהאתר של החתול תופעל מנסיבות של יחסי חוץ, אהדה ועל כל פנים עבור בני אדם בלבד.
בתוך האפליקציה מובנים חלקים רבים אשר נועדו לגרום לאפליקציה להיות רווחית, היינו לגרום לבעל החיה להוציא את כספו, אך גם בתחום זה יתכן והמרוויחות הן החיות עצמן, שכן מקודמים קישורים לקניית חטיפים וצעצועים המפיגים שעמום , או מסייעים בחיזוק, הפגת כאבים בעת הגדילה ושמירה על החניכיים, בכך תורמים לשיפור בריאות החיה. (נושא זה עצום וחיפוש פשוט באינטרנט יציג תרשימים של מאות פטנטים המפרטים תרשימים של סוגי משחקים בריאותיים שונים לכלבים. כאן מובאים רק שניים לצורך הדוגמא).
בנוסף לאפליקציות של פייסבוק קיימים פורומים ולוחות מודעות, חלקם מיועדים ספציפית לחיות מחמד, ואחרים פשוט "נכבשו" על ידי צרכיהם של החיות, בלוחות יד שתיים למיניהם לרוב אין קטגוריה של מכירה/מסירה אבל מודעות מסוג זה מופיעות ברוב הלוחות, ולא רק מסירה ומכירה אפילו חיפוש זיווג לזנים גזעיים או עצות לגבי דרכי גידול מיטביות וטיפים לגבי טיפול וההבדלים שבין הגזעים השונים.
מעבר לפן הרפואי והחברתי- נפשי, קיימת סוגיית הרווחה הכללית, ברשת ישנם עשרות אתרים המציעים לאמץ כלבים וחתולים נט ושים, ברובם משולבים תמונות ואף סרטונים של החיות המוצעות לאימוץ , ביחד עם טקסט מניפולטיבי, למשל באתר זה יש נסיון לגרום לנו להתאהב בחית מחמד שכזו מבעוד מועד וממבטחי ביתנו הנוח.
ההבדלים הם גדולים למדי בין לקחת החלטה כאשר המאמץ הפוטנציאלי נמצא במקום יחסית מאיים, (עקב בעלי חיים רבים שחיים בצפיפות ורוב היום בכלובים), כאשר רוב המקומות הללו מתוחזקים על ידי מתנדבים (על כל המשתמע מכך), לבין הצפייה הנוחה בבית, באתר האינטרנט החיות צולמו כאשר הן רגועות נקיות וסביבה נוחה, עקב כל זאת, יתכן והגולש יכול להיחשף לכמות גדולה יותר של חיות מאשר אילו היה מגיע, פיזית, לשם בעצמו. אתרים גדולים, כמו YNET, וואלה וNRG מדי פעם עובדים בשיתוף פעולה עם מכלאות שונות ומפרסמים כתבות עם תמונות של בעלי חיים לאימוץ.

עזרה מקוונת לאיתור מאמץ – ניתוח מקרה 
– המהלך:
כעת אציג מקרה שנוגע לבעיה שהתעוררה וקשורה לרווחתם של חיות מחמד, בעיה שנפתרה באמצעות רשת האינטרנט. לפני כשנה זוגתי נזקקה למצוא בית חדש לחתול שהיה בבעלותה, למסור את החתול למקלט לבעלי חיים לא הייתה אופציה מבחינתנו, שכן החתול למרות שאומץ ממקום כזה, גדל רוב חייו בבית ואינו רגיל לכלוב, המטרה הייתה למצוא לו בית אוהב שיטפל בו ויטיב עמו. לפני שפנינו לרשת האינטרנט בדקנו את כל האפשרויות המקובלות:
שאלנו חברים ובני משפחה אם הם יכולים או רוצים לאמץ אותו וביקשנו מאנשים להיות ערניים למקרה שישמעו על מישהו שמחפש לאמץ חתול. לאחר חודש בו לא הצלחנו למצוא מאמץ באמצעים הקונבנציונליים, החלטנו לנקוט בדרך חדשה. התוכנית הייתה להגיע לקהל רב ככל הניתן וליצור סרטון אשר יפעיל מניפולציה רגשית על הצופה, בניסיון לגרום לו להזדהות עם "רצון החתול" לבית חדש, על ידי הזדהות רגשית עם הגיבור ציפינו שיותר אנשים ירתמו לעניין מאשר בדרך הקונבנציונלית בה נקטו קודם לכן, כך גם נייצר סוכנים שיקדמו את עניינו של החתול בעצמם, או לפחות במידה מסוימת. שיטת הפעולה כללה בשלב הראשון יצירת מיני-סייט וסרטון, ובשלב השני הפצה בכל הערוצים המקוונים המוכרים והזמינים לנו: • העלנו את המיני סייט לאוויר ובו מידע על החתול והסרטון.
• העלינו את הסרטון לפייסבוק וגם לאתרי שיתוף הסרטים: יו-טיוב ופליקס . • פתחנו דף בפייסבוק על שמו של החתול , שלחנו הודעות למנהלי קבוצות שנראו לנו מתאימות ושיסכימו לפרסם זאת לחבריהם, כמו כן החלנו לצרף חברים.
• שלחנו מיילים לכל המשפחה והחברים עם קישורים וביקשנו להעביר הלאה את המייל לחברים.
– התוצאות:
כבר בשבוע הראשון נרשמו כשש מאות כניסות למיני סייט. קיבלנו תגובה מעורך אתר פליקס, שאמר שהוא מעוניין לסייע לנו, הוא העביר את הסרטון של החתול לרשימת הסרטים המומלצים שבדף הכניסה של האתר , הסרטון צבר יותר מאלף צפיות באתר פליקס לבדו וכל זאת בארבעת הימים הראשונים מאז עלה לרשת. במהלך שבועיים קיבלנו מיילים מעשרות חברים, רובם הביעו תמיכה או ציינו שהעבירו את המייל לחבריהם, חלק הביעו השתתפות בצער והזדהות עם הקושי שבמסירת חתול לאימוץ. שני אנשים יצרו קשר על מנת לשאול אם אני מוכן לערוך להם סרטים תמורת תשלום.
שלושה מועמדים שלחו מיילים עם מספר הטלפון שלהם ובו הם מביעים את רצונם לקבלת החתול, כל המועמדים רואיינו טלפונית ולאחר מכן פנים מול פנים. נבחרה המועמדת האידיאלית (עם בית גדול וחתולה חברותית).
מאחר וסיקרן אותנו לדעת כמה רחוק נדד המייל ששלחנו ולאחר בירור קצר הסתבר ששניים משני המועמדים הם חברים של חברים, שקיבלו את המייל. המועמדת הסופית ראתה תגובה של חברה שלה על הסרטון בפייסבוק, וכך הגיע אליו. החתול הועבר למועמדת הסופית והוא נמצא שם עד היום, שנה אחרי שנמסר, כמו כן הוא התאקלם לבית החדש במהירות וגם לחתולה עמה הוא חולק את הבית.

-סיכום קצר של המקרה:

שימוש נבון ברשת האינטרנט הניב פיתרון מעשי ופיזי לבעיה קיימת, תוך זמן קצר ביחד עם הצלחת הפתרון לטווח ארוך. כאמור הניסיון לפתור בעיה זו ללא שימוש ברשת עלה בתוהו. בשורה התחתונה- השימוש ברשת האינטרנט היטיב עם החיה.

תיאור הבעיות והצעות לפתרון

כאמור, בעבר, חיות המחמד היו באינטראקציה ישירה יותר עם בני האדם, הן לא היו כלואות בבתים לתקופות ממושכות והיו חופשיות יותר להסתובב בסביבת אנשים וחיות אחרות. מצד אחד המחסה, הטיפול הרפואי והמזון להם זוכות חיות המחמד של ימינו עולים בהרבה על אלו של ימים עברו, אך בד בבד עם פתרון בעיות אלו צצו בעיות חדשות כמו הבדידות שהזכרנו זה עתה והשמנת יתר של כלבים, במחקר שנעשה בארצות הברית גילו כי קרוב למחצית הכלבים סובלים מהשמנת יתר אשר, על פי מחקר אחר, עלולה להיות מסוכנת לבריאותם ולקצר את חייהם בצורה משמעותית .
לאור מכלול ההתייחסויות שסקרתי בפרקים הקודמים, אני חושב שניתן לומר שהחיים המודרניים, עד להגעת האינטרנט, הערימו, ועדיין מערימים, קשיים רבים על חיות המחמד. קיימת היום מודעות גבוהה יותר למצוקותיהם של חתולי וכלבי הרחוב, ויתכן שאפשר לתלות זאת בקיומם של אותם אתרי אימוץ (על פעולותיהם המשותפות עם אתרים גדולים) לוחות יד-שנייה, פורומים, מיילים ובכלל פעולות מורכבות אשר רותמות את האינטרנט לטובת צרכיהם של בעלי החיים (כפי שתואר בניתוח המקרה הספציפי של החתול אשר סקרתי). עם זאת קשה לקבוע באם אדם אשר אין לו גישה והבנה רחבה של רשת האינטרנט, מסוגל להבין את הפוטנציאל הגלום בה ואת היכולות שלו להשתמש באינטרנט לטובת חיות המחמד שלו, גם אם מדובר בתפעול פשוט יותר של הרשת, על מנת להשיג מידע רפואי, עדיין יכולות לקרות תקלות מצערות, כמו מקרה ההרעלה של שלושת הכלבים , שוב אציין כי מקרה זה נחשב חריג יחסית ורוב המידע הרפואי מספק אנשים ואין דיווח או עדויות על פגיעות רבות כגון זו.
הפתרון המתבקש לעניות דעתי, הוא שגוף ממשלתי כמו משרד החקלאות, ינסה לאחד בין כל אתרי האימוץ ויצור בסיס נתונים משותף וכלל ארצי, כך שגם אם הגולש יגיע לאחד מבין עשרות האתרים, בכולם יהיה את אותו מאגר מאוחד, כך שגם אם לאדם כלשהו אין יכולת ממשית לארגן חשיפה גדולה עבור החיה אותה הוא מנסה למסור, באמצעים פשוטים הוא יוכל להגיע לאותה חשיפה. הפתרון עבור מאגר מידע יכול להיות תת נושא של אותה פעילות, כמובן שהדבר יצריך משאבים רבים שסביר להניח משרד החקלאות או אחת משלוחותיו, השירות הווטרינרי למשל, לא יקצו לצורך זה, אך במידה ונמצאים המשאבים, יש ליצור בסיס נתונים רחב דיו, פשוט לניווט וכפועל יוצא של שני פרמטרים אלו, גם מקודם במנועי חיפוש, כך שהתשובות לשאלות על חיות מחמד אכן יגיעו מגורמים המוסמכים לכך ובכל אופן ללא יכולת להזיק לבעלי החיים, אין לי ספק שהדבר לא ישים במדינת ישראל לפחות לא בזמן מיתון וסכסוך אשר כספים לפרויקט כגון זה ודאי לא יהיו בנמצא.
באשר לבריאותן ה"חברתית – נפשית" של חיות המחמד, דוג-בוק מהווה דרך טובה לשמור על קשר עם בעלי כלבים אחרים באזור מגוריך, פרט לטיולים משותפים בסביבה הקרובה, יש להניח שעזרה הדדית בין בעלי חיות מחמד, יכולה לסייע במקרים של חוסר זמינות עבור אותן חיות, שכן המאפיינים החשובים ביותר לסיוע במקרים אלו הם מגורים קרובים ואמון שמתבסס על היכרות מקדימה עם המסייעים (לדוגמא, אם צריך להאכיל את החתול או להוריד את הכלב עקב נסיעה דחופה), אין ספק שדוג-בוק הוא קפיצת מדרגה מפורומים אינטרנטיים, אך עדיין הוא לא פופולארי דיו כמו למשל פייסבוק לבני אדם. על כל פנים אפשר להניח שאנשים לפני עידן האינטרנט מצאו זאת קשה למדי למצוא "דוג-וואקר" או "דוג-סיטר" באזורים עירוניים, מכיוון שמדובר בעליות נמוכות, אין אינטרס לעוסקים במלאכה לפרסם את עצמם בלוחות מבוססי תשלום בפריסה ארצית דוגמאת אלו הקיימים בעיתונות הכתובה.
ההשפעות של האינטרנט על חיות המחמד עוברות דרך מתווך אנושי, אני מניח שאי אפשר להתעלם ממחקר שנעשה בסינגפור על טיב קשר זה, הפעם כלל לא אתייחס לתוצאות או מסקנות מחקר זה אלא אתאר את שהתרחש: חוברו רגשים ומנועים קטנים לתרנגול (בעזרת אפודה) ששימש כחיית המחמד, הנתונים מן התרנגול חווטו אל מחשב אשר דרך האינטרנט שלח מידע למחשב אחר ששידר את האותות לבובה דמוית תרנגול בתוך משרד (גם עליה היו מנועים ורגשים) שזזה בהתאם לתזוזות התרנגול האמיתי, כאשר ליטפו את התרנגול או נגעו בו, שוב המידע שודר דרך האינטרנט אל האפודה שלבש התרנגול והוא מצידו הרגיש את הליטופים באמצעות תנועת המנועים. לדעתי מחקרים כאלו הן כבר צעד בכיוון די מופרך, אשר לדעתי גם מתעלם מרצון החיה ומנסה למצוא תחליפים ביזארים עבור הקשר בין החיה לאדם, אין למחקר זה קשר ישיר עם עבודה זו, אני מניח שאפשר בעקיפין להניח שנסיונות מעין אלו, בעוד שהם מחפשים מענה עבור צרכי האדם לקשר עם חיה גם כאשר אין לו את הזמן לכך, אינה מיטיבה עם החיה עצמה אשר לא מבינה כלל את פשר הליטופים המלאכותיים שחוותה, ואין לה קשר ממשי עם בן האדם. מכיוון שמחקר זה בכל זאת עוסק בקשר בין אנשים חיות מחמד והאינטרנט חשתי צורך לציין את מהלכו ואת דעתי עליו, הוא גם נקודת מוצא לפתרון הבעיה הכללית – האם האינטרנט מייטיב עם חיות המחמד ? ובכן, אינני מאמין שניתן לפתור את כל הבעיות הקיימות היום, בין אם נוצרו עקב העידן המודרני שבו אנו חיים ובין אם מדובר בבעיות עתיקות יותר, בעזרת שימוש נבון באינטרנט, אך אני מעריך כי הדבר מסייע למגדלי חיות מחמד רבים, בחיפוש אחר מידע רפואי, חברה, זיווג, ועצות עבור הטיפול בחיה, במיוחד מכיוון שהאינטרנט יכול להימצא גם במשרד וגם בבית, כך שגם כאשר הבעלים לא נמצא עם החיה, הבעלים יכול להמשיל לקרוא על דרכי טיפול וחינוך, או להמשיך את ההתקשרות הנפשית אליה (לדוגמא דרך דוג-בוק למשל) דבר שיביא למסירות גדולה יותר לרווחת החיה בעתיד.

דיון

לסיכום אני מעריך שניתן לומר כי איכות חיות המחמד בעידן הנוכחי משתפרת אודות לרשת האינטרנט, אם כי אני חושש שזוהי קביעה כללית למדי שכן בעבודה זו לא התרכזתי די הצורך בנושא אחד ולכן מסקנותיי הן מבוזרות משהו. בנושאי הרפואה המסקנות דומות למסקנות על מחקרים דומים בבני אדם.
בנושאי החברה והנפש, ישנם מעט מדי מחקרים המדברים על צורך חיות המחמד בחברה ואף מחסור גדול יותר במאמרים ומחקרים אשר בודקים זאת ברשת האינטרנט, יתכן ומסקנותיי בתחום הנ"ל הן לא יותר מאוסף ספקולציות אשר הבסיס להן רעוע למדי, מה גם שהמונח "חיות מחמד" אף הוא עצמו מונח רחב מדי, לעיתים מעורפל והיה צורך לבחון ולהתרכז רק בכלבים או חתולים לצורך העניין, אני מניח שהדבר היה מקל עלי גם במציאת חומרים איסופם ומעבר על החומרים. יתכן שכפי שציינתי בכמה מקומות, מפני שבני האדם הם המתווך בין החיות לרשת האינטרנט אולי יש מקום להתרכז בבני אדם בצורה יוצר ספציפית ולהשליך לבסוף את המסקנות על חיות המחמד. אני בכל זאת מעריך שיש מקום לעבודה זו שכן חיות המחמד הן בנות לוויה שלנו אשר מסייעות לנו רבות מבחינה בריאותית (בכמה מישורים) ואם נסתכל על הנושא מנקודת מבט יותר צינית ויותר מסחרית, הרי שכפי שציינתי במבוא, מדובר בתעשייה עצומה וככל שנבין יותר טוב את הצרכים של חיות המחמד וכיצד האינטרנט משפיע עליהם, אנחנו יכולים ללמוד ולדעת טוב יותר כיצד למכור ולשווק מוצרים מתעשייה זו לבעלי החיות בצורה יותר יעילה אשר תניב, בסופו של דבר, הכנסות גבוהות יותר.

בביליוגרפיה

1. *לא הצלחתי לאתר את הגיליון עצמוAugust 6th 2007 issue of Business Week magazine
2. Vila C, Savolainen P, Maldonado JE, Amorim IR, Rice JE, et al. (1997) Multiple and ancient origins of the domestic dog. Science magazine Vol. 276. no. 5319

3. Dennis R. Ownby, MD; Christine Cole Johnson, PhD; Edward L. Peterson, PhD (2002) Exposure to Dogs and Cats in the First Year of Life and Risk of Allergic Sensitization at 6 to 7 Years of Age JAMA;288:963-972.

4. Collis GM, McNicholas J.A (1998) theoretical basis for health benefits of pet ownership: attachment versus psychological support. In: Wilson C, Turner D, eds. Companion animals and human health. Thousand Oaks, CA: Sage

5. Whelan P. (2003) Exposure to pets in childhood and risk of atopic disorders. JAMA;289:841-841.

6. UNDP (2006). Human Development Report 2007/2008. Fighting Climate Change: Human solidarity in a divided world. New York: UNDP. Human Development Indicators. P 48

7. McNicholas J, Gilbey A, Rennie A, Ahmedzai S, Dono J-A, Ormerod E. (2005) Pet ownership and human health: a brief review of evidence and issues. BMJ

8. Mike Benigeri and Pierre Pluye (2003) Shortcomings of health information on the Internet, Health Promotion International, Vol. 18, No. 4, Oxford University Press

9. Jacob Anh?j, MD, Anne Holm Jensen, (2004) Using the Internet for Life Style Changes in Diet and Physical Activity: A Feasibility Study, Journal of Medical Internet Research, Canada

10. David H Gustafson,Jeremy C Wyatt (2004) ,Evaluation of ehealth systems and services BMJ

11. Gieger TL, Correa SS, Taboada J, Grooters AM, Johnson AJ (2000). Phenol poisoning in three dogs. J Am Anim Hosp Assoc.;

12. Anthony G. Crocco, ; Miguel Villasis-Keever, ; Alejandro R. Jadad, (2002) Analysis of Cases of Harm Associated With Use of Health Information on the Internet, JAMA

13. WHO. Constitution of the World Health Organization , Geneva, 1946. Basic Documents, Forty-fifth edition, Supplement, October 2006.

15. THERAPEUTIC PET TOY United States Patent, Markham et al. Date of Patent: Feb. 7 ,1989

16. DOG TEETHING TOY United States Patent, Rogers Date of Patent: Jan. 18 ,2000

23. McGreevy PD, Thomson C, Pride C, Fawcett A,Grassi T, Jones B: (2005) Prevalence of obesity in dogsexamined by Australian veterinary practices andthe risk factors involved. Vet Rec

24. Richard D. Kealy, Dennis F. Lawler, Joan M. Ballam, Sandra L. Mantz, Darryl N. Biery, Elizabeth H. Greeley, George Lust, Mariangela Segre, Gail K. Smith, , Howard D. Stowe, (2002) Effects of diet restriction on life span and age-related changes in dogs, Journal of the American Veterinary Medical Association, Vol. 220, No. 9

25. Lee Shang Ping , Farzam Farbiz and Adrian David Cheok, A human-pet interactive entertainment system over the Internet )2004( ,Mixed Reality Research Laboratory, Department of Electrical & Computer Engineering, National University of Singapore